Medziprodukty vo vlasovej starostlivosti: Potrebujeme ich? Ako ich kombinovať?

Aby sme vlasom poskytli tú správnu starostlivosť, musíme siahnuť po väčšom množstve kozmetiky, ako len po šampóne a kondicionéri. Často si musíme jednoducho vyhrnúť rukávy a vysporiadať sa s problémami s vlasmi v rámci našich možností. V tomto prípade sa zdá, že medziprodukty plnia svoj účel. Vďaka nim môžeme obohatiť akýkoľvek produkt určený pre starostlivosť o vlasy alebo zintenzívniť jeho pôsobenie. Aká sila je ukrytá v týchto podivne znejúcich zmäkčovadlách, zvlhčovadlách a proteínoch, pokiaľ ide o starostlivosť o vlasy? Ako ich používať a kde ich nájsť?

Zmäkčovadlá na vlasy

Zmäkčovadlá sú molekuly, ktoré sú zväčša zodpovedné za zabezpečenie ochrany. Na povrchu vlasov vytvárajú špeciálny, okluzívny film, ktorý vlasy chráni pred poškodením. Táto vrstva zvláčňujúcich látok nielenže bráni prenikaniu toxínov do vnútorných štruktúr vlasov, ale ich tiež aj skrášľuje – väčšina zmäkčovadiel funguje na princípe prírodného laminovania vlasov.

Zmäkčovadlá by mali byť chápané ako základ každej profesionálnej a šetrnej starostlivosti o vlasy. Bez nich vlasy nemajú šancu byť zdravé a krásne. Treba si uvedomiť, že bez ochrany vlasovýck vlákien a vonkajších keratínových vrstiev, vlasy stratia vodu, čo sa neskôr odrazí na rapídnom zhoršení ich celkového stavu. Zmäkčovadlá tiež chránia pramene vlasov pred vysoko škodlivým pôsobením slnečného žiarenia, omrzlinami, znečistením ovzdušia, dehydratáciou v dôsledku alkoholov s krátkym reťazcom (sú často používané v šampónoch a kondicionéroch)  ako aj proti prúdeniu horúceho vzduchu alebo inými stylingovými procedúrami, ktoré používajú horúci vzduch.

Zmäkčovadlá – typy

Zmäkčovadlá tvoria pomerne široké spektrum látok pridávaných do kozmetiky. Zahŕňajú napríklad:

  • prírodné oleje a rastlinné maslá – táto skupina zmäkčovadiel je najcennejšia; ide o 100% prírodné a celkom bezpečné látky, ktoré je možné aplikovať nielen na vlasy, ale aj na pokožku hlavy. Oleje nielenže poskytujú ochranu, vyživujú a skrášľujú vlasy, ale tiež posilňujú vlasové cibulky a podporujú rast vlasov;
  • silikóny – skupina zmäkčovadiel vytvorená pre účely produktov na úpravu vlasov. Úlohou silikónových zmäkčovadiel je dodať vlasom lesk a pôsobiť proti poškodeniam. Pri voľbe tejto skupiny zmäkčovadiel siahnite po ľahkých a prchavých silikónoch, ktoré sa neusádzajú vo veľkom množstve na vlasoch a tým pádom nepreťažujú pramienky vlasov;
  • vosky – do tejto skupiny zmäkčovadiel patria prírodné látky, ktorých skupenstvo by sa dalo zaradiť medzi prírodné oleje a rastlinné maslá. Vosky majú ochranné vlastnosti, nepoškodzujú vlasy, zjemňujú a zintenzívňujú ich lesk. Najobľúbenejším zmäkčovadlom v tejto kategórii je včelí vosk (cera alba), ktorý sa oplatí pridať do bežných kondicionérov na vlasy. Ďalším obľúbeným voskovým zmäkčovadlom je lanolín, ktorý je ideálny na ochranu vlasov po celej ich dĺžke;
  • mastné alkoholy – do tejto skupiny patria estery viacsýtnych alkoholov a alkoholy s dlhými reťazcami, ktoré nepoškodzujú vlasy. V skutočnosti pracujú celkom opačným spôsobom, a to tak, že vlasom poskytujú potrebnú ochranu. Vykazujú hygroskopické vlastnosti, čo znamená, že dokážu veľmi dobre viazať vodu vo vnútorných štruktúrach vlasov a hydratovať ich;
  • deriváty ropy (parafín) – zmäkčovadlá vytvorené destiláciou ropy. Neničia vlasy, na ich povrchu vytvárajú okluzívny film a vlasy tak zanechávajú lesklé a zvlhčené. Parafín je ideálny pre suché a unavené vlasy, ktorým chýba vitalita a nie sú odolné voči poškodeniu. Preto je táto látka ideálna na ochranu vlasových končekov pred štiepením. Tento bežne používaný tekutý parafín je ropným derivátom, treba ho však používať s mierou, pretože môže spôsobiť podráždenie pokožky hlavy;
  • polyméry tvoriace film – sú to celkom silné syntetické látky vyrábané pre kozmetické účely na úpravu účesu.

Zo všetkých vyššie uvedených skupín polymérov sú najvzácnejšou skupinou oleje, maslá a vosky. Ak túžite po krajších vlasoch a chcete ich ochrániť pred poškodením, mali by ste na ne používať práve tieto konkrétne látky.

Proteíny na vlasy

V prípade mimoriadne poškodených vlasov, sú práve proteíny látkami, ktoré zohrávajú skutočne dôležitú úlohu v procese uzdravovania vlasov. Ide o molekuly rôznych veľkostí, ktoré predstavujú prírodné stavebné bloky vlasov. Okrem toho, proteíny dokážu najrýchlejšie regenerovať suché vlasy bez života. Proteíny sú tiež radom aminokyselín, ktoré zvyšujú vlasovú odolnosť a opravujú štruktúru unavených vlasov vyplňovaním medzier, spôsobených externými agresormi. Proteíny sú v neposlednom rade schopné zanechať vlasy jemné a hladké.

Proteíny- typy

Ak chcete, môžete si svoju každodennú rutinu starostlivosti o vlasy vylepšiť a obohatiť svoje vlasy o vzácne proteíny. Urobíte to tak, že si zvolíte proteíny extrahované z rastlín. Ak sú vaše vlasy mimoriadne poškodené, mali by ste si zaobstarať viacčasticové proteíny, ako napríklad:

  • mliečne proteíny,
  • hodvábne proteíny,
  • pšeničné proteíny,
  • ovsené proteíny,
  • kukuričné proteíny,
  • ryžové proteíny,
  • sójové proteíny,
  • keratín.

Ďalšou skupinou proteínov sú takzvané hydrolyzované proteíny. Vznikajú štiepením väčších molekúl proteínu na menšie jednotky v procese hydrolýzy. Pretože sú menšie, sú vhodné nielen na ošetrenie dehydrovaných a poškodených vlasov s vysokou pórovitosťou na povrchu, ale aj hrubšie a ťažké vlasy, ktorých pórovitosť je nízka. Mikromolekulárne proteíny sú schopné prenikať do hĺbky vlasov a vypĺňať medzery v ich štruktúrach. Sú to:

  • hydrolyzovaný keratín,
  • hydrolyzovaný hodváb,
  • hydrolyzovaný elastín,
  • hydrolyzované mliečne proteíny,
  • hydrolyzované pšeničné proteíny.

Proteíny je možné kúpiť vo forme medziproduktov. Často sa však pridávajú do kvalitnej vlasovej kozmetiky vo vysokých koncentráciách. V súčasnosti sú veľmi populárne všetky druhy vodičiek a kondicionérov v spreji s obsahom proteínov.

Zvlhčovadlá na vlasy

Je to posledná skupina látok, po ktorej sa oplatí siahnuť za účelom zlepšenia stavu vlasov. Zvlhčovadlá sú skutočne drobné molekuly vykazujúce hygroskopické vlastnosti. V bunkách viažu vodu a vlasom poskytujú skvelú hydratáciu. Jedná sa predovšetkým o zvlhčovadlá, ktoré sa starajú o správne zvlhčenie vlasov. Tento druh starostlivosti však musí byť vyvážený. Ukázalo sa, že dodanie príliš veľkého množstva zvlhčovadiel do vlasov, môže podporiť ich krepatenie.

Množstvo zvlhčovadiel dodávaných do vlasov by malo byť vyvážené s množstvom zmäkčovadiel. Jedine takýto spôsob starostlivosti o vlasy sa dá nazvať uvedomelým.

Zvlhčovadlá – typy

Kde nájdete zvlhčovače? Ak vašim vlasom chýba hydratácia, siahnite po prírodných látkach s hydratačnými vlastnosťami. Patria medzi ne:

  • glycerol,
  • aloe,
  • nektár z agáve,
  • kyselina hyalurónová,
  • med.

Poskytnutie tej správnej starostlivosti pre vlasy je nepochybne výzvou. Mali by sme si byť vedomí toho, čo na vlasy používame a vyberať si také produkty, ktoré sú čo možno najprírodnejšie. Pozorujte svoje vlasy a zistite v akom stave sa nachádzajú, aby ste ich násedne mohli obdarovať tým, čo naozaj potrebujú, a pomohli im tak udržať sa zdravými a silnými. Tiež to nepreháňajte s množstvom používaných produktov. Koniec koncov, ak vaše vlasy nie sú dehydrované, nepotrebujete ani extra dávku zvlhčovadiel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *