Ryžový olej – odhalenie jeho úžasných kozmetických vlastností

Ryžový olej je popredným kozmetickým produktom japonských žien – používajú ho v každodennej starostlivosti o telo, tvár a vlasy. Jeho jedinečnou a kľúčovou zložkou je Gamma-Oryzanol, ktorý má silnejší antioxidačný účinok ako vitamín E. Aké tajomstvá skrýva ryžový olej? Prečo je takým skvelým kozmetickým produktom? Poďme to zistiť!

Ryžový olej podľa INCI: olej z ryže siatej

Ryžový olej sa získava z ryžových otrúb, t.j. hnedej vrchnej vrstvy, ktorá sa pri výrobe bielej ryže odstráni. Ryžové otruby sa ukázali byť cenným zdrojom mnohých zložiek, dôležitých pre starostlivosť o pokožku a vlasy. Čo obsahuje ryžový olej?

Ryžový olej – zloženie

Ryžový olej je vďaka svojmu nezvyčajnému zloženiu výnimočným produktom. Jeho silný skrášľujúci a omladzujúci účinok sa skrýva v Gamma-Oryzanole. Je to kombinácia kyseliny ferulovej, fytosterolov a iných oragických látok cenných pre pokožku.

Fytosteroly majú priamy vplyv na udržiavanie pokožky v dobrom stave, pretože obmedzujú rozklad kolagénu a elastínu – dvoch látok zodpovedných za jej pevnosť a mladistvý vzhľad.

Kyselina ferulová je jednou z najsilnejších, dobre znýmych a prírodných zlúčenín s protistarnúcimi účinkami. Má tiež depigmentačné vlastnosti, čo znamená, že odstraňuje všetky zmeny sfarbenia pokožky a pigmentačné škvrny z epidermy, rozjasňuje pokožku a zaisťuje primeraný stupeň hydratácie.

Ukázalo sa, že Gamma-Oryzanol je ešte silnejším antioxidantom ako vitamín E, ktorý je bežne označovaný za „vitamín mladosti“. Ryžový olej obsahuje tiež ceramidy, ktoré sa starajú o pevnosť pokožky, vyhladzujú ju a zabraňujú neželanému ovísaniu pokožky a vráskam spôsobeným vplyvom gravitácie. Ak v kozmetike hľadáte prírodný koenzým Q10, mali by ste vedieť, že jeho vysokú koncentráciu môžete nájsť práve v oleji z ryžových otrúb. Koenzým Q10 redukuje drobné vrásky a spomaľuje proces starnutia pokožky.

Ryžový olej je tiež vhodný aj na starostlivosť o mastnú pokožku a o pokožku náchylnú na akné: zmierňuje zápaly, uzdravuje a upokojuje pokožku, reguluje činnosť mazových žliaz a teda zaisťuje správnu úroveň vylučovania mazu, uzatvára póry a pokožku tváre zanecháva jemnú a hladkú. Olej tiež lieči lézie akné tým, že bráni tvorbe nových nedokonalostí tváre.

Ryžový olej – kozmetické použitie

Ryžový olej možno použiť na tvár a telo, ako aj na vlasy. Mnoho žien ho tiež používa aj na každodennú starostlivosť o nechty, a to jeho vtieraním do nechtovej platničky.

Ryžový olej na tvár

Olej je hypoalergénny, nedráždi ani nezvyšuje citlivosť, takže je vhodný pre všetky typy pleti. Vďaka svojim protistarnúcim vlastnostiam sa odporúča najmä pre zrelú a citlivú pokožku náchylnú na alergie. Dobre funguje aj pri liečbe lézií akné.

Olej sa môže aplikovať priamo na tvár (najlepšie v noci pred spaním, vo forme séra na tvár – počas spánku je absorpcia pokožky väčšia, čo poskytuje ešte intenzívnejšiu starostlivosť.) Môže sa tiež zmiešať spolu s vybraným krémom na starostlivosť o pleť.

Ryžový olej je navyše skvelou voľbou pre starostlivosť o mužskú pokožku po holení, nakoľko zmierňuje podráždenie.

Olej je dobre vstrebateľný a nezanecháva na pokožke mastný film. Ľudia so suchou pokožkou ho môžu používať ako podklad pod make-up. Ryžový olej je tiež vhodný ako zložka práškových masiek (napr. ílových masiek). Stačí ho zmiešať spolu s práškom a naniesť túto zmes na tvár, čím zintenzivní činnosť ílu. Okrem toho je tiež skvelým kozmetickým produktom na leto, pretože obsahuje príodný UV filter, ktorý chráni pokožku pred fotostarnutím.

Ryžový olej na vlasy

Ryžový olej je ideálny na starostlivosť o vlasy so strednou pórovitosťou, t.j. oslabené, tenké, matné vlasy so sklonom k vypádavaniu. Vitamín E, fytosteroly, mastné kyseliny (vrátane hodnotnej kyseliny ferulovej), zlepšujú stav pokožky hlavy, opravujú povrchové poškodenie vlasov, chránia pred samotným poškodením a nepriaznivými vplyvmi vonkajších faktorov, posilňujú vlasové cibulky a pozitívne ovplyvňujú ich zdravý rast.

Ryžový olej má dobrú vstrebateľnosť a vlasy nezaťažuje, ani ich neťahá smerom nadol. Po ošetrení olejom sa dajú ľahko umyť a vlasy zanecháva krásne lesklé. Môže sa tiež použiť na ochranu končekov vlasov a na zabránenie ich štiepeniu.

Vďaka antioxidačným vlastnostiam oleja je pokožka hlavy čistá a úroveň vylučovania mazu vyvážená. Pri pravidelnom olejovaní vlasov, vlasy prestávajú byť mastné, zatiaľ čo nadmerne suchá pokožka hlavy je primerane hydratovaná. Inými slovami, ryžový olej prináša pokožke úľavu a zaisťuje jej správnu hydro-lipidovú rovnováhu.

Existuje viacero spôsobov, akými sa dá ryžový olej použiť v starostlivosti o vlasy: najčastejšie sa aplikuje na vlasy a samotnú pokožku hlavy, ale môžete ho tiež zmiešať aj so svojim obľúbeným kondicionérom, maskou na vlasy alebo bylinkovým nálevom, aby ste tak získali zmes s regeneračnými vlastnosťami. Ďalšou bežnou metódou je príprava vlasového spreja, ktorý nevyžaduje oplachovanie : olej zmiešate s veľkým množstvom bylinkového nálevu či odvaru, šťavy z aloe alebo hydrolátu a po umytí vlasov túto zmes jednoducho nastriekate na vlhké vlasy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *