Odlupujúce sa kutikuly – ako sa nadobro zbaviť tohoto problému?

Bohužiaľ, je to veľmi častý problém postihujúci mnoho žien – odlupujúce sa kutikuly spôsobujú bolesť zakaždým, keď sa ich dotknete. Ak ste niekedy museli dať niekedy pančucháče s popraskanými kutikulami na rukách, veľmi dobre viete, ako moc to môže bolieť. Zistite, ako sa vyhnúť peelingu kutikul a nadobro sa ich zbaviť.

Odlupujúce sa kutikuly – prečo sa to stalo?

Ženy často preskočia túto fázu starostlivosti o ruky. Najčastejšou chybou je, že si kúpia „krém na ruky a nechty“ aby prekonali problém suchej, odlupujúcej sa pokožky. Bohužiaľ, často krém na ruky nestačí na vyliečenie našej poškodenej pokožky. Je dobré poznať najčastejšie príčiny vysušenej pokožky:

  • vykonávanie domácich prác bez rukavíc (mechanické poranenia a škrabance);
  • používanie silných čistiacich prostriedkov a chemikálií (ničia ruky, nechty a kutikuly);
  • používanie odstraňovača laku na nechty s acetónom (prakticky každý odstraňovač laku nepriaznivo ovplyvňuje vzhľad pokožky);
  • použitie mydiel s efektom sušenia – usušia nielen ruky, ale aj kožu okolo nechtov;
  • hryzenie kutikúl – často to robíme nevedome, v čase stresu alebo nervozity;
  • kancelárska práca – keď sú ruky v častom kontakte s papierom, vysychajú zrýchleným tempom a pomaly sa regenerujú, pretože papier poškodzuje ochrannú vrstvu epidermy.

Odlupovanie kutikúl – signál z nášho tela?

Ak sa budeme náležite starať o ruky a nechty, napriek tomu to neprinesie žiadny výsledok, mohlo by to byť znamenie, že problém leží hlbšie, než sme si mysleli. V tomto prípade môže byť problémom zlá strava alebo nedostatočná výživa. Naše telo nám často posiela nejaké signály, možno je jedným z nich aj lúpanie kutikúl? Je možné, že telu chýbajú vitamíny (A, E a B). Ak aj napriek správnej starostlivosti a precíznemu odstráneniu kutikuly, vaša kutikula pokračuje v raste a šúpaní sa, je najlepšie siahnuť po niektorých doplnkoch. Dobrým nápadom by tiež bolo začať piť množstvo prasličku a žihľavu.

Odlupovanie kutikul – ako sa ho zbaviť?

Najrýchlejší spôsob, ako sa zbaviť odlupujúcich sa kutikúl je ich efektívne odrezať. Pred tým je dobré ich zmäkčiť, a to buď zmäkčovačom na kutikuly alebo namáčaním nechtov v teplej vode s jemným prírodným mydlom a olejom. Potom by ste si mali osušiť ruky a odrezať kutikuly ostrým strihačom na nechty. Buďte jemní, nebrúste ich príliš hlboko, pretože by to mohlo poškodiť matricu nechtov.

Denne masírujte nechty olejom. Môžete si tiež kúpiť špeciálne sérum s perovým aplikátorom. Týmto spôsobom bude vaša pokožka navlhčená po celú dobu.

Môžete tiež použiť špeciálny krém na kutikuly, ktorý ponúkajú mnohé kozmetické spoločnosti. Aplikujte ho pravidelne, aby ste zlepšili celkový stav nechtov a rúk. Takéto výrobky by sa mali používať pred spaním, aby sa mohli absorbovať počas noci.

Ďalším dobrým riešením pre vysušenú pokožku je tradičná masť s vitamínom A. Vmasírujte si ju do pokožky v blízkosti kutikuly. Mala by zjemniť pokožku, aby sa prestala odlupovať.

Ďalšou účinnou metódou je pitie čerstvej šťavy aloe vera. Tiež si v nej môžete namáčať nechty. Táto šťava má silné hydratačné a revitalizačné vlastnosti.